
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 9.8 mm |
| Width | 35 mm |
| Termination | Solder Pin |
| Number of Pins | 6 |
| Height | 17.3 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 300 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 300 V |
| Weight | 2.100133 kg |
| Contact Material(Contact Finish) | Tin |
| Pitch | 5 mm |
| Current | 15 A |
| Current Rating | 10 A |
| Orientation | Horizontal with Board |
| Color | Green |
| Connector Type | Screw |
| Number of Positions | 6 |
| Housing Material | Nylon |
| Number of Positions Per Level | 6 |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
| Housing Color | Green |
| Connection Method | Screw |
| Wire Gauge Range | 30 AWG to 14 AWG |
Stock: 34
Distributors
pcbx
Unit Price$2.10313
Ext.Price$2.10313
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.10313 | $2.10313 |
